ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΑΘΥΛΑΚΟΥ

Χρήση κατάλληλων Αθλητικών Υποδημάτων

Ενημέρωση σχετικά με τη χρήση αθλητικών υποδημάτων στο κλειστό γυμναστήριο

Στο κλειστό γυμναστήριο του σχολείου μας, η χρήση αθλητικών υποδημάτων με καθαρές σόλες, απαλλαγμένες από χώματα, σκόνες και μικρές πέτρες, είναι απαραίτητη, αν θέλουμε να γυμναζόμαστε με ασφάλεια.

Βρώμικα παπούτσια με πέτρες και σκόνες, καταστρέφουν τη γυαλάδα του δαπέδου, μειώνοντας έτσι την πρόσφυση. Η μειωμένη πρόσφυση των παπουτσιών έχει ως αποτέλεσμα την αύξηση του κινδύνου κακώσεων στις αρθρώσεις και τους μύες. Επίσης, μικρές πετρούλες στο δάπεδο, σε περίπτωση πτώσης, είναι η αιτία για αιματώματα και αμυχές στα άκρα.

Τρόποι διατήρηση της καταλληλόλητας των παπουτσιών μας:

1. Χρήση αθλητικών υποδημάτων που έχουν καθαριστεί από βρωμιές και πέτρες το προηγούμενο βράδυ και τοποθετούνται σε τσάντα για τη χρήση τους κατά την ώρα της Γυμναστικής.

2. Χρήση αθλητικών υποδημάτων που φοράμε στο σχολείο, τα οποία όμως θα καθαριστούν τόσο από μικρές πέτρες, με τη βοήθεια οδοντογλυφίδων ή τσιμπιδάκι, όσο και από τις βρωμιές και σκόνες με τη βοήθεια υγρών χαρτομάντηλων, πριν μπούμε στο παρκέ του κλειστού Γυμναστηρίου.

Απαγορεύεται γενικά η συμμετοχή στη γυμναστική δίχως τη χρήση αθλητικών υποδημάτων και αθλητικής ενδυμασίας.

Ο Καθηγητής Φυσικής Αγωγής

Ιωάννης Μαυροματίδης

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΑΘΥΛΑΚΟΥ
ΛΥΜΠΕΡΗ ΠΑΥΛΙΔΑΚΗ 1, ΒΑΘΥΛΑΚΟΣ
Τηλ: 2310719719
Fax: 2310719719
email: mail@gym-vathyl.thess.sch.gr

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΑΘΥΛΑΚΟΥ © 2014. All Rights Reserved.

Σχεδιασμός - Υλοποίηση: Χριστοδουλάκης Πρόδρομος ΠΕ19